Haber

Yurt başvuru sonuçları açıklandı

ANKARA (İGFA) –Gençlik ve Spor Bakanı (GSB) Osman Aşkın Bak, yurt başvuru sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

29 Ağustos-2 Eylül tarihleri ​​arasında başvuruları gerçekleşen yurt yerleştirme sürecinin ilk aşamasının tamamlandığını belirten Bak, “Başvurular 12 kamu kurumu tarafından dijital ortamda analiz edildi. Başvuruları geçerli sayılan öğrencileri gelir, başarı ve sosyal statü kriterlerine göre hassasiyetle değerlendirdik ve buna göre dijital ortamda puanlama sıralaması oluşturduk. Bu talimatla öğrencilerimiz okudukları okula en yakın yurda yerleştirildi. O yurtta yer yoksa en yakın yurda yerleştirildiler.” sözlerini kullandı.

Geçen yıla göre yurt kapasitesinde artış yaşandığına dikkat çeken Bak, “Şu an itibariyle 81 il, 260 ilçe ve ilçemizde 822 yurt ve toplam 950 bin yatakla gençlerimizin hizmetindeyiz. KKTC. Yapımı hızla devam eden yurtlarımız var, kısa sürede tamamlanacak.” “Bu bilgiyi burada paylaşmak isterim. Böylece 1 milyon yatak kapasitesi hedefimize kısa sürede ulaşacağız. 2002 yılında ülkemizde 190 yurt ve 182 bin 258 yatak bulunduğunu hatırlatmak isterim. ” dedi.

2023-2024 yılı yurt başvurularına ilk yerleştirme oranını paylaşan Bak, “İlk etapta yüzde 87 yerleştirme oranıyla yeni bir rekora imza attık. Bugüne kadarki en yüksek talebi almamıza rağmen en yüksek yerleştirme oranına ulaştık” dedi. Öğrencilerimiz ve ailelerimiz sonuçlardan heyecan duyuyor.” “Devlet aracılığıyla bize ulaşabilirler” dedi.

Bakan Bak, yedek yerleştirmelerin hızla devam edeceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu