Ekonomi

ULUTEK şirketine 50 milyon TL değerleme yatırımı

BURSA (İGFA) –ULUTEK Teknopark bünyesinde kurulan ve yapay zeka destekli teknolojisiyle tarım sektörüne yönelik çalışmalar yürüten GORSENTAM, ŞirketOrtağım Melek Yatırımcı Ağı Lideri Mehmet Buldurgan liderliğindeki yatırım türünde 50 milyon TL değerlemeyle yatırım aldı.

Alınan yatırımı 50 milyon TL değerlemeyle değerlendiren GörSENTAM Kurucusu ve CEO’su Mert Demirel, alınan yatırımın işi ileri aşamalara taşıması açısından oldukça stratejik değer taşıdığını kaydederek, “Günümüzde akıllı tarım teknolojileri bir hale geldi. Hassas tarımın ayrılmaz bir parçası.Tarımsal tahmin ve uyarı sistemleri hızlı “Üretim aşamalarını tamamlayarak akıllı tarım pazarını daha da genişletmeyi hedefliyoruz. Ayrıca kiralama modeli sunarak ürünleri daha geniş kitlelere ulaştırarak kullanım maliyetini düşürmeyi hedefliyoruz.” Şirket Ortağı Melek Yatırımcı Ağı Lideri Mehmet Buldurgan, “Tarımda teknolojinin kullanımı çok değerli. Tarım bölümünün Türkiye ekonomisi için stratejik öneme sahip olması, bu alandaki teknolojilerin geliştirilmesine ve küreselleşmesine odaklanmamıza olanak sağlıyor. GÖRSENTAM’ın da bu alandaki analizleriyle dairemize değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum.” “İnanıyorum” dedi.

İLK PATENTLİ ÇALIŞMA YAYINLANDI

Üretim geliştirme çalışmalarını tamamlayarak ilk patentli ürününü başarıyla piyasaya süren GörsENTAM, istasyon toprağından toplanan meteorolojik bilgileri ve feromon kamera görüntülerini işleyerek tarım firmalarına kritik bilgiler sunuyor. Şirketin çalışmaları sayesinde çiftçilere tarım alanlarındaki atmosferik sıcaklık ve nemi takip etme, yağış analizlerini yaparak sulama formüllerini optimize etme, gelecek hava koşullarına göre ilaçlama ve gübreleme yapma imkanı sunuluyor. Müşteri portföyüne Tarım ve Orman Bakanlığı’nı da dahil eden şirket, tarım şirketlerinin maliyetlerinin düşürülmesinde değerli bir rol oynayacak.

emirgaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu