Haber

Konak Roman Atölyesi başladı

Konak Roman Atölyesi’ne ev sahipliği yapan Önder Batur, “Atölyemizin iki gün boyunca biz susacağız, Roman kardeşlerim konuşacak. Bundan sonra da Roman kardeşlerimizle birlikte adım atmaya, yol yürümeye ve Roman dostu kardeşiniz olmaya devam edeceğiz.” CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da düzenlenen çalıştayın Roman toplumunun sorunlarının dile getirilmesi açısından büyük önem taşıdığını vurgulayarak, “Türkiye’de ilk kez Cumhurbaşkanım Abdulbatur Roman Kültür Merkezi açtı, Yaşam Köyü açtı. bizim mahallenin dibinde İnanın 2016’dan beri hükümetin böyle bir bütçeyle yapamadığını şimdi Cumhurbaşkanım Abdulbatur Konak’ta yaptı. Kendisini gerçekten tebrik ediyorum” dedi.

Konak Belediyesi’nin Roman dernekleri ile Roman Eylem Planı kapsamında düzenlediği Konak Roman Çalıştayı başladı. İzmir Tarihi Kömür Gazı Fabrikasında gerçekleştirilen çalıştaya, konut sahibi Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karacanta, Konak İlçe Emniyet Müdürü Özgür Arslan, CHP İzmir İl Yöneticileri ve CHP Konak İlçe Başkanı Akın Küçükoğulları. , Gelecek Partisi’ni temsilen Saadet Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran Ayhan Büyükbostancı (Balık Ayhan), DP Konak İlçe Başkanı Ziya Bedir, Saadet Partisi Konak İlçe Başkanı Rıfat Yıldırım ve siyasi parti temsilcileri, Konak İlçeye bağlı yönetici ve kamu kurumu temsilcileri Valilik, Roman STK lider ve temsilcileri, DİSK, Genel-İş, Tüm Yerel-Sen ve Türk-İş temsilcileri, İzmir Gazeteciler Cemiyeti temsilcileri, Konak Belediyesi meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum ve demokratik kitle örgütü temsilcileri ve yurt dışından konuklar .

Batur: Roman kardeşlerimizin en büyük emeği

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Konak Belediye Başkanı Abdul Batur, Roman Eylem Planı çerçevesinde çalıştıklarını belirterek, Konak’ta göreve başladıkları günden itibaren Roman vatandaşların merkezleriyle her zaman yanlarında olduklarını söyledi. ve Roman mahallelerinde açtıkları kreşler. Önder Batur, çalıştayda emeği geçenlere teşekkürlerini iletti ve şunları söyledi:

“Konak Belediyesi olarak Roman nüfusun en yoğun olduğu bir ilçede belediye başkanlığı görevine başladığımız 2019 yılından bu yana Roman kardeşlerimizin sorunlarını çözmek, sorunlarının üstesinden gelmek, onları çatı altında birleştirmek için çalışıyoruz. tek çatı altında, Roman sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek. Roman Eylem Planı’na uygun olarak mahallemizde inşa ettiğimiz Roman Kültür Merkezi, Gençlik Destek Merkezi ve kreşler ile o bölgedeki kadın ve çocuklarımızın en büyük düşüncesi olan çalışmalarımızı yürüttük. Roman kardeşlerimizin büyük sorunları var. Sorunları zamanında çözmek mümkün ama biz bu çalıştayı gerçek Roman dernekleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yurtdışındaki iyi örnekleri ülkemizde de hayata geçirmek için düzenledik. Konak Belediyesi’nin bu çalıştayda emeği çok ama en çok emeği Roman derneklerimizin temsilcileri ve pahalı muhtarlarımız veriyor. Hepinize bir kez daha teşekkür ederim.”

Çalıştayda yol haritası oluşturulacak

Çalıştaydan çıkacak raporun değerli bir izleme raporu ve yol haritası oluşturacağının altını çizen Lider Batur, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de ilk defa belediye ve Roman dernekleri ile protokol imzaladık. Geleceğin yol haritasını çizmek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bugün değerli misafirlerimiz var. Yeni Eylem Planımızın öne çıkan noktalarının vurgulanmasına çok pahalı bir katkı yapacaktır. Bu çalıştayın sonuçları çok değerli. Çalıştay raporunun bir izleme raporuna dönüşmesi ve gelecekteki Roman Eylem Planları için bir yol haritası olması açısından çok değerli katkılar sağlayacaktır. Tüm çabamız ve amacımız Roman kardeşlerimizin eşit vatandaşlıktan yararlanabilmesi, eşitliğin sağlanması ve başta eğitim, istihdam, sağlık, sosyal yaşam ve kentsel dönüşüm olmak üzere mağduriyetlerinin topluma yansıtılmasıdır.”

“Biz susacağız, Roman kardeşlerimiz konuşacak”

Önder Batur, iki gün sürecek çalıştayda Roman vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının sorun ve isteklerinin masaya yatırılacağını belirterek, “Bugün ve yarın çalıştayımız yapıldığında iki gün boyunca sessiz kalacağız hocam. Romalı kardeşler konuşacak. Roman kardeşlerimiz sorunlarını ortaya koyacak ve bu sorunların ortadan kaldırılması için çözümler masaya yatırılacak.”

“Roman dostu bir belediye başkanı olmaktan onur duyuyorum”

111 ilçesi bulunan Konak’ta 27 mahallede yaklaşık 70 bin Roman vatandaşın yaşadığını hatırlatan Lider Batur, Türkiye’de en çok Roman vatandaşın yaşadığı ilçe olduklarını söyledi. Avrupa Konseyi tarafından En Roman Dostu Belediye seçildiklerini ve bundan gurur duyduklarını vurgulayan Önder Batur, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Bundan sonra da Roman kardeşlerimizle birlikte adım atmaya, yol yürümeye ve Roman dostu kardeşiniz olmaya devam edeceğiz. Romalı kardeşlerimiz bizim ruhumuz, ciğerimizdir. Konak Belediyesi olaya böyle bakıyor ve hep de böyle bakacak. Sizler bu toplumun en önemli üyelerinden birisiniz. Sizi her koşulda eşit bir birey olarak görüyoruz. Yolu birlikte yürümeye hazır bir ağabeyiniz, kardeşiniz veya dostunuz olduğunu unutmayın. Roman dostu bir belediye başkanı olmaktan her zaman onur duydum.”

Purçu: En barışçıl toplumuz

Türkiye’nin ilk Roman Milletvekili, CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu da çalıştayın açılışında Roman toplumunun sorunlarının sustukça büyüdüğünü, yaşlandıkça kabına sığmadıklarını, yani çalıştay neden çok değerliydi? gelemedik Ve bizim Romanlarımızın meseleleri çuvallara sığmadı, ambarları doldurmadılar, biz sığdıramadık. Hep kendi kaygılarımızı içimizde yaşadık. Büyüdük, büyüdük, o sıkıntılar patladı ve toplumu, şehrimizi ve Türkiye’yi etkilemeye başladı. Kıymetlilerimizin kıymetini kimse anlamadı. Dünyanın en pahalı müzisyenlerini yetiştiren toplumuz. Biz dünyanın en sanatsal toplumuyuz. Dünyanın en hoşgörülü ve muhtemelen savaşa katılmayan tek toplumuyuz, en barışçıl toplumuyuz. Doğaya en yakın toplumuz. Ancak ne yazık ki bu değerleri hayatımıza ve dünyaya aktaramadık.

Prurçu’dan Batur’a teşekkürler

Roman kültürü ve müziğinin kozmikliğini anlatan Purçu, çalıştay için Lider Batur’a şu sözlerle teşekkür etti:

“Sayın Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum, çok teşekkür ediyorum; çünkü bu toplantılara ihtiyacımız var. Seni sevmek ve kucaklamak istiyoruz.

Sadece Roman müziği değil, her türlü müziği çalıyoruz. İspanya’ya gidin, çingene müziğinin ve İspanyol dansının en büyük temsilcileri Romanlardır. Rusya’ya gidin, Rusya’daki tüm tiyatrolar Romalı; Romanlar besteliyor ve seslendiriyor. Bunları pahalı kullanıyorlar ama biz kullanamadık. Tepecik, Gürçeşme, Çimentepe, Ege Mahallesi ve Hilal’de dünyaca ünlü müzisyenlerimiz var. Uçağa binerler, Almanya’ya giderler, senfoni orkestralarına giderler, İtalya’ya giderler ama burada onları öldürürüz. Teşekkürler sevgili liderim. Bugün sizi liderim sayesinde Beethoven’ın müziğiyle karşıladık; Bu toplantıyı biz yapmasaydık, muhtemelen göremeyecektiniz.”

“Batur Başkanımı Kutluyorum”

Purçu, Konak Belediye Başkanı Abdul Batur’un Roman mahalleleri, merkez ve açılan eğitim alanlarında yürüttüğü çalışmaların değerini vurgulayarak konuşmasını şöyle tamamladı:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir Roman Eylem Planı hazırladık. Aslında hükümetin bir Roman Eylem Planı var ama bu plana baktığınız zaman 2016 Nisan’ında hazırlandı, saniye saniye takip ediyorum ama sahada bir şey göremiyoruz. Belediyemizin kısıtlı imkanlarına rağmen soruşturmalara rağmen bu toplantıları yapıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu toplantıları yapıyoruz. Konak’ta her şeyi değerli liderimiz yapıyor. Muhtemelen Türkiye’de ilk kez bir kültür merkezi açmıştır. Abdül Batur Liderim mahallemizin eteğinde Hayat Köyü açtı. Roman çocuklarımızın en büyük sıkıntısı eğitim; Liderim orada kreşler açtı, beraber gittik, Roman çocukları da gidip orada eğitim görüyor. İnanın 2016’dan beri hükümetin böyle bir bütçeyle yapamadığını şimdi Abdülbatur Önderlik Konak’ta yaptı. Kendisini gerçekten tebrik ediyorum” dedi.

Roman Vatandaşların Temel Sorunları Ele Alındı

Açılış konuşmalarının ardından Konak Roman Atölyesi’nin ilk oturumu gerçekleştirildi. “Roman Vatandaşların Temel Sorunları” konulu ilk oturumun konuşmacıları CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Dilbilimci Prof. Dr. Hristo Kyuchkov, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sosyal Politikalar Daire Başkanı Mehmet Caner Demir, Sıfır Ayrımcılık Derneği Lideri Elmas Arus ve İzmir Roman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdullah Cistik. Oturumun moderatörlüğünü European Board ROMACTED Proje Sorumlusu Defne Açar yaptı.

İki gün sürecek olan çalıştayın programı ise şöyle:

Konak Roman Atölyesi Programı:

Sezon 1:

Roman Vatandaşların Temel Sorunları

Eğitim, İstihdam, Nüfus Sıkıntısı, Kültürel ve Ömür Faktörleri (Dil, Tarih, Yaşam Tarzı, Spor), Konu Bağımlılığı, Yoksulluk, Ayrımcılık, Politikalar

Konuşmacılar:

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu

prof. Dr. Hristo Kyuchkov

mehmet caner demir

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sosyal Politikalardan Sorumlu Şube Müdürü

Elmas Arus – Sıfır Ayrımcılık Derneği Başkanı

Abdullah Cistir – İzmir Roman Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı

2. Oturum:

Sorunlar için Uluslararası İyi Uygulama Örnekleri

Konuşmacılar:

Cristina Marian – Paydaşlar ve Görünürlük Direktörü, Roma Girişimcilik Girişimi

Sevdija Demirova Abdulova – Makedonya Cumhurbaşkanı Danışmanı

Shagir Hasantari – Arnavutluk Aktif Roman Örgütü Başkanı

Raul Perez Gonzalez – Gypsy Secretariat Foundation Projeler Koordinatörü

Defne Açar – European Board ROMACTED Proje Sorumlusu

3. Oturum

Problemler İçin Ulusal Düzeyde Yeterli Uygulama Örnekleri

Konuşmacılar:

Doç. Nurşen Gürboğa – Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü

Ayhan Küçükboyacı – Sanatçı

Ali Yangır – Konak Belediyesi Meclis Üyesi, Çocuklarımızı Kötü Alışkanlıklardan Koruma Derneği Başkanı

Emin Karameşe – Roman Gençlik Derneği Başkanı

Tolga Küleş – İzmir Kent Derin Yoksulluk Ağı Derneği Başkanı

2 gün

Atölyeler:

İş

Eğitim

Kültürel faktörler

Türk Tarihçi, Akademisyen ve Muharrir İlber Ortaylı’nın Konuşmaları

-Çalıştay Sonuç Raporunun Okunması

-Kapanış Konuşmaları

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort