Haber

FBI Direktörü: Çin, TikTok aracılığıyla cihazlardaki verileri ve yazılımları kontrol edebilir

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray, Çin’in TikTok paylaşım sitesinin kullanıcıların verilerine ve cihazlarına erişebildiğini ve bunlar üzerinden büyük veri işlemleri gerçekleştirebildiğini söyledi.

Wray, Ulusal İstihbarat Başkanı Avril Haines, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı Bill Burns, ABD Siber Kuvvetleri (CYBERCOM) Komutanı ve Ulusal Güvenlik Teşkilatı (NSA) Başkanı Orgeneral Paul Nikasone ile Senato’da görüştü Amerika Birleşik Devletleri’ne yönelik küresel tehditler hakkında İstihbarat Komitesi oturumu.

Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio’nun TikTok paylaşım sitesiyle ilgili soruları yanıtlayan Wray, Çin’in TikTok üzerinden milyonlarca kullanıcının verilerini kontrol edebildiğini, yüklendiği cihazlardaki yazılımları kontrol edebildiğini ve kullanıcıların belirli konulara yaklaşımını bu platform üzerinden etkileyebildiğini kaydetti. başvuru.

Wray, TikTok’un bu amaçla kullanılıp kullanılmadığından artık emin olmadığını belirtti.

Özel şirket ile halka açık şirket arasındaki farkın ABD için değerli olduğunu ifade eden Wray, özel şirket ile Çin Komünist Partisi arasında keyfi bir ayrım çizgisi olmadığını ifade etti.

Wray, “Amerikalılara tüm verilerinizi, cihazınızın kontrolünü ve bilgileri Çin Komünist Partisi’ne teslim etmek isteyip istemediklerini sorarsanız, çoğu Amerikalı size hayır diyecek ve bu işi bitirdiğimi söyleyecektir.” dedi.

Çin’in üstün bilgisayarları ve yapay zeka araçlarını kullanarak casusluk ve IP hırsızlığı dahil birçok yasa dışı faaliyette bulunabileceğini belirten Wray, “Bu, her türlü büyük veri işlemini yapmak için veri kontrolüdür. Bu, milyonlarca cihaza ulaşmak için yazılım kontrolüdür. .” söz konusu.

Önceki gün CYBERCOM Komutanı ve NSA Lideri General Nikasone, Senato Silahlı Kuvvetler Komitesinde TikTok ile ilgili endişelerini dile getirdi.

haber-baykan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu