Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 10,46 puan artarken, toplam işlem hacmi 43,3 milyar TL oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 0,73 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,79 yükseldi. Orta branş endekslerinde yüzde 3 ile spor en çok kazandıran, yüzde 2,23 ile en çok gerileyen temas oldu.

Analistler, merkez bankalarının para politikalarına ilişkin belirsizliklerle küresel borsalarda yön arayışının sürdüğünü belirterek, Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) bu haftaki para politikası kararları ve başta ABD ve Avrupa’da büyüme olmak üzere yoğun veri gündeminin, yatırımcıların ilgi odağındadır.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelede atacağı adımlar yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, Banka’nın piyasa beklentilerinin üzerinde faiz artırımına gidebileceği endişesi risk iştahını olumsuz etkiliyor.

Analistler, yarın iç piyasada veri gündeminin sakin olacağını belirtirken, yurt dışında ABD’de konut fiyat endeksi, yeni konut satışları, tüketici inanç endeksi, Richmond Fed imalat sanayi endeksi ön plana çıkacak. BIST 100 endeksinde 5.000 ve 4.980, 5.100 ve 5.150 takviye edilecek. Skorun direnç pozisyonunda olduğuna dikkat çekti.

kula-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu